Delček jezerske pokrajine ujet v skulpturi Milene Braniselj
V teh dneh se je že začela oblikovati podoba krožišča pri vstopu v Cerknico. Krasila ga bo skulptura akademske kiparke Milene Braniselj.
K sodelovanju za oblikovanje podobe krožišča smo povabili ustvarjalce, ki poznajo naš prostor in jim zaupamo. Lahko rečemo, da so vsi predlogi izpolnili pričakovanja in sledili našim željam, vendar je prevladalo mnenje strokovne komisije, ki je bila imenovana za izbor, da delo Milene Braniselj na urban način parafrazira vse, kar Cerknica z okolico predstavlja.
Kiparkina skulptura je ujela delček jezerske pokrajine, ko jezero presahne in se prikažejo otočki v rjavi barvi jezerskega dna, poraščeni s trstjem, ki se giblje v vetru.
»Oblikovala sem enega od številnih otočkov, ki se prikažejo, ko vode iz jezera odtečejo. Sestavljen je iz devetih lamel, ki so različno oblikovane in razvrščene tako, da se plastijo do določene višine in s tem ponazarjajo obliko otočka. Mednje sem umestila vertikalne »tršce«, katerih cvetni del je gibljiv in se bo obračal v vetru. Elementi skulpture se oblikovno vklapljajo v prostor s svojim zaokroženimi linijami. S tem detajlom gibanja trsja je ponazorjen del jezerske narave – življenja,« opisuje Branisljeva. Ob prihodu v krožišče oziroma v naselje bo obiskovalce pozdravil občinski grb, na nasprotni strani pa bo napis »nasvidenje«.
Komisija je ocenila, da je prednost strukture v tem, da ne gradi toliko na tlorisni zasnovi, ampak je perceptivna v celoti, tudi horizontalno, iz avtomobila. V plus pa ji štejejo to, da ne bo potrebovala posebnih vzdrževalnih del, saj je izdelana iz korten pločevine, torej posebnega jekla, ki je odporno na korozijo in vremenske vplive. »Ko je korten izpostavljen atmosferskim vplivom, kot so dež, sneg, led, megla, je popolnoma odporen. Zaradi dodatka bakra in fosforja, ki tvorita v stiku z zrakom oksidativni sloj – rjo, se korten stabilizira – zaščiti in s tem prepreči nadaljnjo oksidacijo pločevine oziroma rjavenje. Ta material sem izbrala zato, ker ne potrebuje nikakršnega poznejšega vzdrževanja. S tem dosežemo dolgotrajno ekonomičnost. Poleg uporabne ima tudi izjemne estetske prednosti, saj s svojo patino daje edinstven, naraven in žlahten videz. Oksidacija je zanimiva tudi iz barvnega spektra, saj se prične z intenzivno rumeno in nato s časom prehaja v temno, žametno rjavo. V tem primeru ponazarja barvo zemlje jezerskega dna,« pripoveduje avtorica.
Glede na to, da je skulptura minimalistična, je avtorica usmerila, da bo taka tudi hortikulturna ureditev.