Pobuda za izvedbo postopka lokacijske preveritve
Organizacijska enota
Opis postopka
Lokacijska preveritev je instrument prostorskega načrtovanja, s katerim se na podlagi Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3) (Uradni list RS, št. 199/21):
- za namen izvajanja gradenj prilagodi in določi natančna oblika ter velikost območja stavbnih zemljišč na posamični poselitvi;
- za doseganje gradbenega namena prostorskega izvedbenega akta dopušča individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev kot so določeni v občinskem prostorskem načrtu;
- za namen smotrne rabe ter aktivacije zemljišč in objektov, ki niso v uporabi, omogoča začasno rabo prostora.
Do rokov, ki so predpisani za postopke legalizacije, se postopek lokacijske preveritve za namen individualnega odstopanja od prostorsko izvedbenih pogojev lahko izvede tudi za namen postopka legalizacije objekta na stavbnem zemljišču. V skladu s 300. členom ZUreP-3 se mora glede namembnosti, lege, velikosti in oblikovanja objekta zagotoviti čim večja skladnost z njegovo okolico in čim manjša odstopanja od izvedbene regulacije prostora glede tovrstnih gradenj in prostora, kjer objekt stoji.
Priloge
Dodatna pojasnila
Lokacijska preveritev se izvede na pobudo investitorja gradnje. Pobudi se priloži elaborat lokacijske preveritve (v nadalj. elaborat), v katerem se utemelji skladnost pobude z določbami zakona glede na to, za kateri namen iz 134. člena ZUreP-3 se predlaga izvedba lokacijske preveritve.
Elaborat izdela oseba, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca v skladu s predpisi, ki urejajo arhitekturno in inženirsko dejavnost.
Občinski urbanist preveri skladnost elaborata z ZUreP-3. V primeru ustreznosti le-tega občina izda sklep o nadomestilu stroškov lokacijske preveritve ter nadaljuje s postopkom. Pred obravnavo na občinskem svetu se elaborat javno objavi za najmanj 15 dni na spletni strani občine. Občinski urbanist županu predlaga, da občinski svet pobudo z elaboratom s sklepom o lokacijski preveritvi odobri ali zavrne.
Pobudo za izvedbo postopka lokacijske preveritve lahko poda lastnik nepremičnine ali po njegovem pooblastilu pooblaščenec. Postopek lokacijske preveritve vodi občinska uprava.
Pristojni, dodatne informacije
Kontaktna oseba:
- Tamara Klepac Sterle , telefonska številka: 01 70 90 628, elektronski naslov: tamara.sterle@cerknica.si.
Stroški v postopku
Nadomestilo stroškov za posamezno lokacijsko preveritev plača investitor oz. vlagatelj pobude in se obračuna na podlagi Odloka o taksi za obravnavanje pobud za spremembe namenske rabe prostora in nadomestilu stroškov lokacijske preveritve v Občini Cerknica (Uradni list RS, št. 35/19).
Stroški za posamezno lokacijsko preveritev znašajo:
- za določanje obsega stavbnega zemljišča pri posamični poselitvi 1.500,00 EUR
- za individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev 2.500,00 EUR
- za omogočanje začasne rabe prostora 2.000,00 EUR
Plačilo nadomestila stroškov je pogoj za obravnavo elaborata in izdajo sklepa o lokacijski preveritvi, vendar investitorju oz. pobudniku ne zagotavlja potrditve lokacijske preveritve na občinskem svetu Občine Cerknica.
Obveznost plačila nadomestila stroškov lokacijske preveritve nastane takrat, ko zavezanec prejme sklep o plačilu. Sklep se izda na podlagi vložene pobude in elaborata za lokacijsko preveritev.
- Naziv prejemnika: Občina Cerknica, Cesta 4. maja 53, 1380 Cerknica
- Namen: »Plačilo upravne takse«
- Koda namena: »GOVT«