Začetek Evropskega tedna mobilnosti
»Trajnostno povezani« je slogan letošnjega ETM, ki po več mesecih omejevanja stikov v času pandemije kaže na željo posameznikov po vsej Evropi, da se znova povežejo med seboj. Ljudje se lahko srečujejo ter družijo na lepo in varno urejenih ulicah in trgih, tudi sodobno urejen javni prevoz je odličen prostor srečevanja in novih poznanstev. Bolje povezan trajnostni promet pomeni bolje povezane kraje in ljudi, kar je ključni poudarek evropskega zelenega dogovora, katerega končni cilj je podnebna nevtralnost.
Odličen argument za odločitev za aktivno mobilnost (hoja, kolesarjenje) so zagotovo podatki iz raziskav, ki kažejo, da otroci, ki gredo v šolo peš ali s kolesom, dosegajo v šoli boljše rezultate, medtem ko zaposleni pešci in kolesarji delajo učinkoviteje od voznikov avtomobilov, gredo manjkrat k zdravniku in manj časa preživijo na bolniški. Vse to ima pozitiven vpliv na ekonomski položaj posameznikov in lokalnih skupnosti. Za ohranjanje zdravja ni potrebna intenzivna vadba, saj izsledki sodobne znanosti kažejo, da ogroženost za nastanek in napredovanje kroničnih nenalezljivih bolezni, pa tudi fizioloških dejavnikov tveganja zanje, pomembno zmanjšuje že pol ure vsakodnevne zmerne telesne dejavnosti. Pri tem je ključno, da smo telesno dejavni skozi vse življenjsko obdobje.
Z deljenjem prevoza zmanjšamo lastne transportne stroške in ogljični odtis, za nameček pa naša dnevna potovanja postanejo še zabaven družabni dogodek. Organiziranje deljenja prevoza je enostavno – pri tem nam lahko pomagajo številne aplikacije in spletne platforme – in ima izjemno pozitiven učinek na življenje v lokalni skupnosti. Študije so namreč pokazale, da vsak deljeni avto s cest in ulic spravi 8 do 10 zasebnih avtomobilov, s čimer v mestih ostane na voljo več prostora za pešce, kolesarje, javni prevoz in življenje na sploh.
Že s tem, da se v službo ali po opravkih odpravimo peš ali s kolesom, ali pa da se sprehodimo do javnega prevoza in izberemo stopnice namesto dvigala, naredimo veliko za svoje zdravje, prispevamo k manjši porabi energije, poleg tega pa smo prijazni tudi do okolja, v katerem živimo.
Župan Marko Rupar vse občanke in občane vabi, da od 16. do 22. septembra 2022 v vsakdanjem življenju še bolj ozavestimo pomen trajnostne mobilnosti za zdravje in naravo ter se udeležijo dogodkov.
#trajnostnamobilnost, #evropskitedenmobilnosti, #samo1planet, #care4climate, #sptm