Slovani v Cerknici
Poletna muzejska noč je največja promocijska akcija slovenskih muzejev in galerij. Letos je potekala že dvajsetič. Tudi Notranjski muzej je pripravil vrsto dogodkov. Poleg razstave in delavnic v matični ustanovi v Postojni je letos osrednji dogodek Poletne muzejske noči Notranjskega muzeja potekal v Cerknici. Zasluga gre arheologinji Notranjskega muzeja Almi Bavdek, ki je bila koordinatorka dogodka.
Prireditev je bila tako v celoti posvečen arheološki dediščini Cerkniškega polja s poudarkom na zgodnjem srednjem veku. Povod za razstavo in dogodek je bilo leta 2021 odkrito slovansko grobišče ter ostaline rimske arhitekture pri pokopališki cerkvi sv. Janeza Krstnika v Cerknici. V soboto, 18. junija 2022, je Notranjski muzej skupaj s podjetjem Avgusta in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območno enoto Ljubljana, na ploščadi pred Kulturnim domom Cerknica pripravil slovesno odprtje preliminarne razstave z naslovom Slovani v Cerknici. Prireditev je vodila Maruša Mele Pavlin, za glasbeni predah pa so poskrbeli flavtista Tereza Žnidaršič in Izak Jambrošič ter njuna mentorica Ivana Barčić Mišić.
Gostovanje razstave so podprli tudi Ministrstvo RS za kulturo, Notranjski park in Občina Cerknica. Zbrane so nagovorili vodja ljubljanske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Boris Vičič, strokovni vodja Notranjskega muzeja Postojna dr. Slavko Polak in župan občine Cerknica Marko Rupar. Rupar je vesel, da različne institucije povezujejo tovrstni dogodki, ki so v interesu občank in občanov. Izsledki o naši dediščini morajo biti dosegljivi vsakomur, dragoceno pa je, da jih približamo na način, da se o njih poučijo tudi tisti, ki sicer nimajo priložnosti ali zanimanja. Razstavo si bo na ploščadi pred cerkniškim kulturnim domom mogoče ogledati vse do 29. avgusta 2022.
Zagotovo pa še nekaj časa, v živo, iz prve roke, ne bo mogoče toliko zanimivega slišati o varovanju arheološke dediščine in raziskavi zgodnjesrednjeveškega grobišča na trasi kolesarske steze od Cerknice do Dolenjega Jezera. Arheologi so lansko pomlad, ob gradnji kolesarske steze pri sv. Janezu odkrili kar 38 slovanskih grobov iz 10. ali 11. stoletja. Do takrat je bila karta, ki prikazuje slovanska najdišča v Sloveniji na Notranjskem čisto prazna. Govorimo torej o velikem in pomembnem odkritju. Predavanje v kulturnem domu, ki je sledilo odprtju razstave, sta pripravili Ines Klokočovnik in dr. Maja Bricelj.