Razširjena seja štaba Civilne zaščite za Notranjsko
Razširjena seja štaba Civilne zaščite za Notranjsko
6. 12. 2024
V Gasilsko reševalnem centru v Postojni je v torek, 3. decembra 2024, potekala razširjena seja štaba Civilne zaščite (CZ) za Notranjsko, ki se je je udeležil tudi župan občine Cerknica Marko Rupar. Ob 30. obletnici Uprave RS za zaščito in reševanje so podelili spominska priznanja za logistično podporo in pomoč v nesrečah direktorju Doma na Krasu v Dutovljah in direktoricam več domov starejših v regiji, in sicer Domu upokojencev Postojna, Sežana, Ilirska Bistrica in Cerknica ter domu starejših Talita kum Postojna. Spominsko priznanje za svoje delo sta prejela še dr. Janez Mulec z Inštituta za raziskovanje krasa v Postojni in zdravnica ter direktorica ZD Cerknica Olga Doles. Dr. Janez Mulec je prejel priznanje za pomoč pri izvajanju logistične pomoči pri primeru izteka gnojnice v Studencu pri Postojni. Olga Doles pa za večletno pomoč pri izvajanju logistične podpore zdravniške pomoči ob nesrečah.
Na razširjeni seji štaba Civilne zaščite za Notranjsko je številne zbrane najprej pozdravil poveljnik štaba CZ za Notranjsko Sandi Curk in besedo najprej predal poveljniku CZ Republike Slovenije Srečku Šestanu, ki se je zbranim zahvalil za vse, kar so v letošnjem letu naredili v sestavu Civilne zaščite. Izpostavil je požar na Trstelju, ki smo ga imeli poleti. Sicer je bilo letošnje leto k sreči precej bolj mirno, kot je bilo lanskoletno. Poveljnik štaba Civilne zaščite Občine Postojna Cveto Kravanja je prestavil potek zahtevne in obsežne reševalne vaje, ki je marca letos potekala v Postojnski jami. V osmih urah so preverili delovanje vodniške službe v jami ob nesreči in pripravljenost in usklajenost vseh ekip civilne zaščite v zahtevnih pogojih v jami, ko niso imeli niti elektrike niti komunikacijskih povezav. Po scenariju se je zgodila nesreča v Postojnski jami, v kateri je bilo 10 poškodovanih in ena smrtna žrtev. Ugotovili so, da so dobro pripravljeni, a da bi bilo dobro, če bi se reševalne ekipe še dodatno opremile za tovrstne primere.
Seizmologinja na ARSO Polona Zupančič je predstavila zanimive informacije o potresih pri nas. Vsako leto jih njihove aparature zabeležijo dva tisoč. Ljudje jih zaznamo od 200 do 250. Potresov se ne da napovedati, niti preprečiti, se pa lahko na njih dobro pripravimo in tako preprečimo še hujše posledice, če do potresa pride.
Profesor Fakulteta za družbene vede in obramboslovec dr. Anton Grizold je zbranim govoril o analizi požara na Krasu, ki smo ga imeli 2022 in lanskoletnih poplav, ki so jo opravili za vlado. Izpostavil je, da je sistem potrebno okrepiti tako na MORS-u kot na URSZR. Solidarnost in nesebična pomoč posameznikov ne moreta nadomestiti sistemskega pristopa države, je poudaril dr. Grizold. Opozoril je na vse bolj zaostrene razmere povsod po Evropi, kjer se nekatere države že precej odkrito pripravljajo na vojno.
Direktorica Urada vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj je predstavila zadnje podatke o številu migrantov, ki prihajajo v Slovenijo. Beležijo 20 odstoten upad prihoda beguncev. Njihove nastanitvene kapacitete niso polne. Migranti prihajajo iz 57 različnih držav, Slovenija je še vedno tranzitna država, 80 odstotkov jih odide naprej. Hvaležna je, da imajo v Postojni velik posluh za sodelovanje z uradom vlade, saj imajo v občini kar tri nastanitvene objekte.
Ob koncu seje so ob 30. obletnici Uprave RS za zaščito in reševanje podelili še osem spominskih priznanj za logistično podporo in pomoč v nesrečah.
Vir: CZ za Notranjsko